Instytucja powiatowego rzecznika konsumentÃłw funkcjonuje od 1 stycznia 1999 r. Rzecznik konsumentÃłw wykonuje zadania samorzÄ…du powiatowego w zakresie ochrony praw konsumentÃłw.
GÅ‚Ãłwnym zadaniem Rzecznika KonsumentÃłw jest zapewnienie mieszkaÅ„com powiatu jeleniogÃłrskiego bezpÅ‚atnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej w zakresie ochrony interesÃłw konsumentÃłw oraz wystÄ™powanie do przedsiÄ™biorcÃłw w sprawach ochrony praw i interesÃłw konsumentÃłw. PrzedsiÄ™biorca, do ktÃłrego zwrÃłciÅ‚ siÄ™ rzecznik konsumentÃłw, obowiÄ…zany jest udzielić wyjaÅ›nieÅ„ i informacji bÄ™dÄ…cych przedmiotem wystÄ…pienia oraz ustosunkować siÄ™ do uwag i opinii rzecznika.
Ustawa z dnia 15 grudnia 2000r. o ochronie konkurencji i konsumentÃłw (Dz. U. z 2005r. Nr 244, poz. 2080- tekst jednolity) okreÅ›la status i szczegÃłÅ‚owy zakres kompetencji powiatowego rzecznika konsumentÃłw.
Do zadaÅ„ Powiatowego Rzecznika KonsumentÃłw należy:
1) zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej
w zakresie ochrony interesÃłw konsumentÃłw;
2) skÅ‚adanie wnioskÃłw w sprawie stanowienia i zmiany przepisÃłw prawa miejscowego
w zakresie ochrony interesÃłw konsumentÃłw;
3) wystÄ™powanie do przedsiÄ™biorcÃłw w sprawach ochrony praw i interesÃłw
konsumentÃłw;
4) wspÃłÅ‚dziaÅ‚anie z wÅ‚aÅ›ciwymi miejscowo delegaturami UrzÄ™du, organami Inspekcji
Handlowej oraz organizacjami konsumenckimi;
5) wykonywanie innych zadań określonych w ustawie lub w przepisach odrębnych.
Część tych zadań ma charakter fakultatywny, tzn. ich realizacja zależy od decyzji Rzecznika.
Rzecznik KonsumentÃłw w sprawach o wykroczenia na szkodÄ™ konsumentÃłw jest oskarżycielem publicznym w rozumieniu przepisÃłw Kodeksu postÄ™powania w sprawach o wykroczenia (art. 37 ust. 3). Do Rzecznika KonsumentÃłw stosuje siÄ™ odpowiednio przepis art. 63 Kodeksu postÄ™powania cywilnego (art. 37 ust. 5).