Załącznik nr 1 do Uchwały Nr 91/366/12
ZarzÄ…du Powiatu Jeleniogórskiego
z dnia 14 listopada 2012 r.
OGÅOSZENIE
ZBIORCZYCH WYNIKÓW KONSULTACJI
ZarzÄ…d Powiatu Jeleniogórskiego uchwaÅ‚Ä… Nr 83/344/12 z dnia 12 wrzeÅ›nia 2012 roku ustaliÅ‚ treść projektu Programu i form wspóÅ‚pracy Powiatu Jeleniogórskiego z organizacjami pozarzÄ…dowymi i innymi podmiotami w 2013 roku i przedstawiÅ‚ do konsultacji.
Konsultacje trwaÅ‚y od dnia 24 wrzeÅ›nia do 19 października 2012 roku, w trybie okreÅ›lonym w § 2 ust. 1 pkt 1 uchwaÅ‚y Nr XLVI/268/10 Rady Powiatu Jeleniogórskiego z dnia 30 czerwca 2010 r. w sprawie szczegóÅ‚owego sposobu konsultowania z organizacjami pozarzÄ…dowymi i innymi podmiotami projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci statutowej tych organizacji (Dz. Urz. Woj. Doln. Nr 134, poz. 2069).
Projekt Programu opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej w dniu 12 września 2012 r.
Organizacjom umożliwiono wyrażanie opinii lub zÅ‚ożenia uwag w sprawie bÄ™dÄ…cej przedmiotem konsultacji poprzez kartÄ™ konsultacyjnÄ…, która zostaÅ‚a wysÅ‚ana do 212 organizacji nadzorowanych wraz z zaproszeniem do wziÄ™cia udziaÅ‚u w konsultacjach. Nadto, opublikowano kartÄ™ konsultacyjnÄ… w Biuletynie Informacji Publicznej z możliwoÅ›ciÄ… automatycznej wysyÅ‚ki po jej wypeÅ‚nieniu. .
W wyznaczonym terminie do przeprowadzenia konsultacji przedstawiciele organizacji pozarzÄ…dowych wypeÅ‚nili elektronicznie trzy karty konsultacyjne oraz jednÄ… w wersji papierowej. Nadto, pocztÄ… elektronicznÄ…, a także tradycyjnÄ… nadesÅ‚ano uwagi i stanowiska do projektu Programu. W sumie 9 organizacji skorzystaÅ‚o z zaproszenia do konsultacji, z których 3 nie wniosÅ‚y uwag i zastrzeżeÅ„ do projektu, aprobujÄ…c jego treść i formÄ™.
Propozycje i wątpliwości organizacji pozarządowych poniżej przedstawiono czcionką pogrubioną, a kursywą stanowisko Zarządu Powiatu, w tych kwestiach.
Zaproponowano:
w § 1
Rozszerzenie treÅ›ci o kwestie zwiÄ…zane z poprawÄ… jakoÅ›ci życia mieszkaÅ„ców Powiatu Jeleniogórskiego, co jest realizowane poprzez peÅ‚niejsze zaspakajanie ich potrzeb, jak również zwiÄ™kszenie udziaÅ‚u mieszkaÅ„ców powiatu w rozwiÄ…zywaniu lokalnych problemów.
Zrezygnowano z proponowanego zapisu „ o poprawie warunków życia mieszkaÅ„ców” bowiem uznano, że kwestia ta mieÅ›ci siÄ™ w zaproponowanym zapisie „peÅ‚niejsze zaspokajanie potrzeb mieszkaÅ„ców”, o który poszerzono rozdziaÅ‚ I projektu Programu. Propozycja zapisu „zwiÄ™kszenie udziaÅ‚u mieszkaÅ„ców powiatu w rozwiÄ…zywaniu lokalnych problemów” jest deklaracjÄ…, która mieÅ›ci siÄ™ w projektowanym brzmieniu § 1 pkt 2.
w § 2
Wprowadzenie zapisu, z którego bÄ™dzie wynikać, że podmiotami wspóÅ‚pracy sÄ… wszystkie organizacje pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego i o wolontariacie,
Proponowany zapis nie jest niezbÄ™dny, a wrÄ™cz może wprowadzać w bÅ‚Ä…d, bowiem bÄ™dzie można interpretować, że Program adresowany jest tylko do organizacji posiadajÄ…cych status organizacji pożytku publicznego. Tylko 9 organizacji posiadajÄ…cych ten status ma siedzibÄ™ w naszym powiecie. Zatem, w celu unikniÄ™cia potencjalnych kontrowersji proponujemy utrzymać projektowane brzmienie, że Program wspóÅ‚pracy dotyczy organizacji pozarzÄ…dowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego i o wolontariacie .
Wskazanie, że „wspóÅ‚praca realizowana jest w oparciu o zasadÄ™ pomocniczoÅ›ci, jawnoÅ›ci, efektywnoÅ›ci, uczciwej konkurencji, partnerstwa i suwerennoÅ›ci stron”
Propozycja zapisu jest zawarta w art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.). Powtarzanie tekstu z ustawy w akcie niższego rzÄ™du jest niezgodne z technikÄ… legislacyjnÄ… i stanowi podstawÄ™ do stwierdzenia nieważnoÅ›ci aktu, w tej części, przez organ nadzoru prawnego (wojewodÄ™).
Rozważenie możliwości zlecania w trybie pozakonkursowym jeżeli dane zadanie można zrealizować efektywniej.
Występowanie z propozycją realizacji zadania w trybie pozakonkursowym należy wyłącznie do organizacji pozarządowych (art. 12 ustawy). Organ administracji publicznej zamierzający zlecić realizację zadania publicznego organizacjom pozarządowym lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3, jest zobowiązany ogłosić otwarty konkurs ofert (art. 13 ustawy). Dopuszczalne wyjątki od tej zasady nie dotyczą naszego samorządu.
w § 4 ust. 2b:
Wyjaśnienie wątpliwości w kwestii interpretacji dofinansowania
§ 4 ust 2 projektu odróżnia:
- w lit. a powierzenie zadania do realizacji wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie zadania, co należy rozumieć jako caÅ‚e zadanie i 100 % Å›rodków,
od
- w lit. b wspierania realizacji zadania wraz z udzieleniem dotacji na jego dofinansowanie, co należy rozumieć jako niecaÅ‚e zadanie i mniej niż 100 % Å›rodków.
w § 4 ust. 3:
Rozszerzenie zamkniÄ™tego katalogu form wspóÅ‚pracy pozafinansowej.
W celu jego otwarcia projektowany przepis normujÄ…cy tÄ™ kwestiÄ™ zastaÅ‚ uzupeÅ‚niony o sÅ‚owo” w szczególnoÅ›ci”. W ten sposób pozafinansowa forma wspóÅ‚pracy bÄ™dzie mogÅ‚a mieć wiele wiÄ™cej postaci, niż pierwotnie (7).
w § 5 pkt 3 lit.a:
Doprecyzowanie, co oznacza użyte w tym zapisie sformułowanie zasięg ponadlokalny oraz jakie cechy winno mieć przedsięwzięcie nowatorskie.
ZasiÄ™g ponadlokalny tzn. wykraczajÄ…cy poza miejscowość, gminÄ™, budzÄ…cy szersze terytorialnie zainteresowanie, co oznacza zasiÄ™g co najmniej powiatowy (regionalny). Natomiast przedsiÄ™wziÄ™cie nowatorskie to takie, w którym forma lub treść na przykÅ‚ad: przedstawienia nie byÅ‚a dotychczas wspierana, a może poważnie zainteresować potencjalnych sÅ‚uchaczy lub widzów, na przykÅ‚ad: prapremiera przedstawienia operowego wg dramatu „Faust” Johanna Wolfganga von Goethe, z muzykÄ… Antoniego Henryka RadziwiÅ‚Å‚a, co miaÅ‚o miejsce w 2012 r.
w § 7:
UzupeÅ‚nienie zapisów dotyczÄ…cych sposobu realizacji form wspóÅ‚pracy pozafinansowej.
ZostaÅ‚y one opisane bardzo konkretnie w § 4 ust. 3, w odróżnieniu od form wspóÅ‚pracy finansowej w § 4 ust. 2, gdzie ograniczono siÄ™ do stwierdzenia, że Powiat bÄ™dzie powierzaÅ‚ albo wspieraÅ‚ realizacjÄ™ zadaÅ„ publicznych wraz z udzieleniem dotacji. Natomiast w § 7 przedstawiono sposób realizacji tej deklaracji. W odniesieniu do formy wspóÅ‚pracy pozafinansowej w jednej jednostce redakcyjnej przedstawiono formÄ™ wspóÅ‚pracy (pozafinansowa) i przykÅ‚adowy sposób jej realizacji (7 postaci), przy czym nie jest to katalog zamkniÄ™ty, dodano bowiem sÅ‚owo „ w szczególnoÅ›ci”.
w § 8 ust. 1:
Podanie wartoÅ›ci w komentowanym zapisie również sÅ‚ownie.
W aktach normatywnych nie stosuje się praktyki pisania kwot słownie.
w § 9:
Konkretne wskazanie aktów normatywnych podlegajÄ…cym konsultacjom.
Konsultacje dotyczÄ… aktów prawa miejscowego, jeÅ›li unormowania dotyczÄ… statutowej dziaÅ‚alnoÅ›ci organizacji pozarzÄ…dowych.
Wskazanie kto bÄ™dzie prowadzić nadzór i bieżącÄ… ocenÄ™ oraz kontrolÄ™ realizacji zadaÅ„, efektywnoÅ›ci, rzetelnoÅ›ci i jakoÅ›ci ich wykonania, a także prawidÅ‚owoÅ›ci wykorzystania Å›rodków przekazanych na realizacjÄ™ poszczególnych zadaÅ„ w trakcie ich wykonywania.
Zakres kontroli i oceny realizacji zleconego zadania okreÅ›la umowa zawarta przez ZarzÄ…d Powiatu z organizacjÄ… pozarzÄ…dowÄ…, stosownie do art. 17 ustawy. KontrolujÄ…cymi sÄ… odpowiednie do zakresu zleconego zadania jednostki organizacyjne powiatu lub komórki organizacyjne Starostwa
w § 11 ust.1:
Zaproponowano aby § 11 ust.1 Programu zastÄ…pić treÅ›ciÄ… w brzmieniu:
1. ZarzÄ…d Powiatu powoÅ‚uje spoÅ›ród osób wskazanych przez organizacje pozarzÄ…dowe w rozumieniu ustawy o dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze minimum dwie komisje konkursowe.
2. Komisje obradujÄ… w skÅ‚adzie od trzech do piÄ™ciu osób, przy czym każdy z czÅ‚onków komisji dla ocenianej oferty może przyznać od 1 do 10 punktów uwzglÄ™dniajÄ…c w szczególnoÅ›ci charakter zadania publicznego oraz wysokość posiadanych Å›rodków.
3. Komisje odrÄ™bnie dla każdej oferty rekomendujÄ… wysokość przyznanych Å›rodków.
4. Komisje nie mogÄ… oceniać ofert zÅ‚ożonych przez organizacje pozarzÄ…dowe do których należy choćby jeden z czÅ‚onków komisji .
5. ZarzÄ…d Powiatu na podstawie protokoÅ‚ów z przebiegu prac komisji sporzÄ…dza ranking ofert w oparciu o przyznanÄ… dla każdej z nich ilość punktów.
6. Oferta z najwiÄ™kszÄ… iloÅ›ciÄ… punktów zajmuje najwyższÄ… pozycjÄ™ w rankingu
7. Åšrodki dotacyjne podlegajÄ… przyznaniu poczÄ…wszy od oferty , która zajęła najwyższÄ… pozycje w rankingu, do wyczerpania Å›rodków.”
Z dotychczasowych doÅ›wiadczeÅ„ wynika, że organizacje pozarzÄ…dowe nie sÄ… zainteresowane wskazywaniem osób do uczestnictwa w komisjach konkursowych. Zatem, proponowane ograniczenie liczby pracowników uniemożliwiÅ‚oby prace komisji. Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert zamieszcza siÄ™ w ogÅ‚oszeniu o konkursie, które publikuje organ administracji publicznej. Zadaniem komisji konkursowej jest opiniowanie zÅ‚ożonych ofert. Decyzje o wyborze i przyznaniu Å›rodków podejmuje organ administracji publicznej. Niemniej jednak, zgodnie z art. 15 ust. 2i ustawy każdy, w terminie 30 dni od dnia ogÅ‚oszenia wyników konkursu, może żądać uzasadnienia wyboru lub odrzucenia oferty. Tryb pracy komisji okreÅ›la ZarzÄ…d Powiatu w regulaminie, o którym mowa w § 11 ust. 2 Programu. Rada Powiatu w Programie nie może ograniczać kompetencji ZarzÄ…du, w tek kwestii.
=+=
Zaproponowano rozszerzenie zadaÅ„ priorytetowych o: wspomaganie seniorów, promocjÄ™ zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób niepeÅ‚nosprawnych i innych osób zagrożonych wykluczeniem spoÅ‚ecznym, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielÄ™gnowanie polskoÅ›ci oraz rozwoju Å›wiadomoÅ›ci narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
Wymienione zadania w rozdziale V projektu Programu sÄ… zadaniami priorytetowymi. Nie wyklucza to wsparcia innych zadaÅ„, nie wymienionych w projekcie. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jeleniej Górze udziela wsparcia organizacjom pozarzÄ…dowym ze Å›rodków PaÅ„stwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepeÅ‚nosprawnych. W art. 4 ustawy okreÅ›lono 33 zadania, które mogÄ… być realizowane przez organizacje pozarzÄ…dowe. W projekcie Programu, na podstawie dotychczasowych doÅ›wiadczeÅ„, ustalono kilka zadaÅ„ priorytetowych, co nie wyklucza wspóÅ‚pracy w pozostaÅ‚ej ustawowo okreÅ›lonej sferze zadaÅ„ publicznych.
=+=
Zaproponowano uwzględnienie w projekcie Programu działań profilaktyki prozdrowotnej, obejmującej, co następuję:
- ochronÄ™ i promocjÄ™ zdrowia,
- edukacjÄ™ w zakresie nowotworów,
- promocjÄ™ i organizacjÄ™ wolontariatu,
- dziaÅ‚ania na rzecz inicjatyw zmierzajÄ…cych do ochrony osób chorych na nowotwory,
- organizacjÄ™ konferencji, szkoleÅ„, warsztatów, seminariów, konkursów, wizyt studyjnych polskich i zagranicznych w sferze szeroko rozumianej profilaktyki prozdrowotnej.
Wieloletnia prognoza finansowa Powiatu Jeleniogórskiego na lata 2012 – 2020 przyjÄ™ta uchwaÅ‚Ä… Nr XXIII/130/12 Rady Powiatu Jeleniogórskiego z dnia 27 wrzeÅ›nia 2012 r. okreÅ›la kwotÄ™ dÅ‚ugu do spÅ‚aty w latach 2013 – 2019. Jest to 16 240 000 zÅ‚. SÄ… to zobowiÄ…zanie po byÅ‚ym Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kowarach. Do czasu spÅ‚aty ww. dÅ‚ugu nie jest możliwe deklarowanie wsparcia finansowego realizacji zadaÅ„ publicznych z zakresu ochrony zdrowia przez organizacjÄ™ pozarzÄ…dowÄ…. Natomiast, sfera wspóÅ‚pracy pozafinansowej jest zadeklarowana w § 4 ust. 3 projektu Programu i również może dotyczyć proponowanego zakresu przez FundacjÄ™.
=+=
Zaproponowano wskazanie w rozdziale VII projektu Programu sposoby realizacji priorytetowych zadaÅ„ publicznych, o których mowa w rozdziale V. w punktach od 6 do 9.
Projekt Programu w rozdziale V ( jego szczegóÅ‚owość) jest efektem zgÅ‚oszeÅ„ komórek organizacyjnych Starostwa lub jednostek organizacyjnych Powiatu. Im wiÄ™kszy budżet na realizowane zadania oraz doÅ›wiadczenie wspóÅ‚pracy z organizacjami pozarzÄ…dowymi, tym stopieÅ„ szczegóÅ‚owoÅ›ci wiÄ™kszy. OrganizacjÄ™ powiadomiono o sposobie realizacji tych zadaÅ„ w 2011 r. oraz wskazano osoby odpowiedzialne za przygotowanie projektu Programu, w tym zakresie, jednoczeÅ›nie proponujÄ…c nawiÄ…zanie kontaktu w celu przygotowania projektu ewentualnego uszczegóÅ‚owienia.
=+=
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konsultacjach, tj.:
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnicy,
- Fundacji Dolnośląskiej z/s w Karpaczu,
- Klubowi GKS Endico - Mitex w Podgórzynie,
- Stowarzyszeniu ,,NASZ SIEDLÄśCIN” w SiedlÄ™cinie,
- Stowarzyszeniu SENIOR 60 w Szklarskiej Porębie,
- Stowarzyszeniu „Przesieka” w Przesiece,
- Fundacji CARITA – Å»yć ze szpiczakiem w Kowarach,
- Stowarzyszeniu Odnowy i Rozwoju wsi Gruszków w Gruszkowie,
- Polsko-Niemieckiemu Stowarzyszeniu Promocji na Rzecz Odbudowy i Utrzymania
Historycznych WartoÅ›ci Zabytków Kultury i Tradycji ÅšlÄ…ska – Bobrów 9A .
Kolejność wymienienia ww. organizacji wynika z daty wpływu ich stanowisk.
Wspólny wysiÅ‚ek uczyni projekt Programu bardziej przydatnym do realizacji zadaÅ„ publicznych w naszym powiecie.
ZarzÄ…d Powiatu Jeleniogórskiego
===================================================================================================
KARTA KONSULTACYJNA
PRZEDMIOT KONSULTACJI - projekt Programu i form wspóÅ‚pracy Powiatu Jeleniogórskiego z organizacjami pozarzÄ…dowymi i innymi podmiotami w 2013 roku.
ORGANIZACJE POZARZÄ„DOWE I INNE PODMIOTY OBJÄśTE KONSULTACJAMI - wszystkie organizacje dziaÅ‚ajÄ…ce na terenie Powiatu Jeleniogórskiego
DATÄś ROZPOCZÄśCIA/ZAKOÅĆCZENIA KONSULTACJI - 24.IX/19.X.2012
ODPOWIEDZIALNY ZA PRZEPROWADZENIE KONSULTACJI - Sekretarz Powiatu,
tel. 756473124; e-mail: iwuc@starostwo.jgora.pl
Bardzo dziękujemy.
UWAGA: Kliknięcie przycisku "Wyślij" spowoduje automatyczne przesłanie ankiety na adres iwuc@starostwo.jgora.pl , pod warunkiem posiadania przez wysyłającego skonfigurowanego konta pocztowego w programie pocztowym komputera .