Pracownik odpowiedzialny: Monika Kardyś, kierownik Działu Świadczeń i Pomocy Instytucjonalnej
tel. 75 64 73 282, pok. 101
Podstawa prawna: art. 17 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (t.j. Dz.U. Nr 53 z 2004 r., poz. 532)
Osobom przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy repatriacyjnej przysługuje pomoc z budżetu państwa na:
- pokrycie kosztów przejazdu do RP,
- zagospodarowanie i bieżące utrzymanie,
- pokrycie kosztów związanych z podjęciem nauki przez niepełnoletnich repatriantów,
- pokrycie kosztów związanych z remontem lub adaptacją lokalu mieszkalnego.
Pomoc o której mowa w punktach 1-3 przyznaje i ustala jej wysokość Prezes Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców. Wypłaty pomocy pieniężnej dokonuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, na podstawie decyzji Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców. Pomoc powinna być wypłacona w trerminie do 60 dni od dnia nabycia przez repatrianta obywatelstwa polskiego.
Pomoc na pokrycie kosztów związanych z remontem lub adaptacją lokalu mieszkalnego przysługuje repatriantom pochodzącym z terenów azjatyckich byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a także repatriantom pochodzącym z innych terenów, jeżeli znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Pomoc ta stanowi zwrot udokumentowanych i uzasadnionych kosztów, jej wysokość nie może przekroczyć równowartości iloczynu 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz liczby członków najbliższej rodziny repatrianta pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Pomoc przyznaje oraz ustala jej wysokość Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z upoważnienia Starosty. W celu ustalenia prawa do przyznania pomocy osoba zainteresowana powinna dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające posiadanie statusu repatrianta, dokumenty potwierdzające prawo do lokalu mieszkalnego, rachunki za materiały i prace wykonane w ramach adaptacji lub remontu lokalu mieszkalnego, zaświadczenia o dochodach wszystkich członków rodziny przebywających we wspólnym gospodarstwie domowym.
Rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji następuje w terminie 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku, za czynności te nie są pobierane opłaty. Od decyzji służy odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego, wnoszone za pośrednictwem Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.