Orzekanie
Poradnia na podstawie rozporzÄ…dzenia ministra edukacji narodowej z 12 lutego 2001 r. w sprawie orzekania o potrzebie ksztaÅ‚cenia specjalnego lub indywidualnego nauczania dzieci i mÅ‚odzieży oraz szczegÃłÅ‚owych zasad kierowania do ksztaÅ‚cenia specjalnego lud indywidualnego nauczania (Dz. U. nr 13, poz. 114) z pÃłÅºniejszymi zmianami wydaje orzeczenia o potrzebie:
I. indywidualnego nauczania
II. kształcenia i wychowania specjalnego
III. zajęć rewalidacyjno “ wychowawczych ( indywidualnych/grupowych)
1. Tok postępowania poradni przy wydawaniu orzeczeń.
a) Orzeczenia wydajÄ… zespoÅ‚y orzekajÄ…ce, powoÅ‚ane przez dyrektora, ktÃłry jest przewodniczÄ…cym zespoÅ‚u i kieruje jego pracÄ….
b) W skład zespołu wchodzą:
Dyrektor poradni, jako przewodniczący zespołu,
Psycholog, opracowujÄ…cy diagnozÄ™ psychologicznÄ…,
Pedagog, opracowujÄ…cy diagnozÄ™ pedagogicznÄ…,
Lekarz, opracowujÄ…cy diagnozÄ™ lekarskÄ…,
Inni specjaliści, w tym spoza poradni, jeżeli ich udział w pracach zespołu jest niezbędny
c) Pracą zespołu kieruje jego przewodniczący.
d) Orzeczenia wydawane sÄ… na pisemny wniosek rodzicÃłw lub opiekunÃłw dziecka zwanych „wnioskodawcami”
e) Wnioskodawcy składają wniosek do zespołu orzekającego.
-
WzÃłr wniosku o wydanie orzeczenia opracowany przez poradnie dostÄ™pny jest dla rodzicÃłw lub opiekunÃłw na terenie poradni, gabinetach w terenie oraz w placÃłwkach bÄ™dÄ…cych w zakresie dziaÅ‚ania poradni (zaÅ‚Ä…cznik nr 1)
-
Wnioskodawca dołącza do wniosku dokumentację uzasadniającą wniosek: wyniki obserwacji wcześniejszych badań psychologicznych, pedagogicznych , logopedy-cznych lub lekarskich jeżeli do wydania orzeczenia jest niezbędna.
-
W przypadku zÅ‚ożenia wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego wnioskodawca przedstawia zaÅ›wiadczenie wydane przez lekarza specjalistÄ™ .OkreÅ›la on czas, w ktÃłrym stan zdrowia dziecka uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczÄ™szczanie do szkoÅ‚y (nie krÃłtszy jednak niż 21 dni).
-
JeÅ›li wnioskodawca nie posiada dokumentacji wskazanej w punkcie „g” lub jest ona niepeÅ‚na niezbÄ™dne badania do wydania orzeczenia przeprowadzajÄ… czÅ‚onkowie zespoÅ‚u odpowiednio do posiadanej specjalnoÅ›ci.
-
ZespÃłÅ‚ w celu uzupeÅ‚nienia informacji o uczniu, poznania jego problemÃłw edukacyjnych i wychowawczych zasiÄ™ga opinii u nauczycieli uczÄ…cych ucznia.
-
Gdy wnioskodawca nie dostarczy odpowiedniej dokumentacji lekarskiej przewodniczÄ…cy zespoÅ‚u wzywa go do jej uzupeÅ‚nienia w terminie nie krÃłtszym niż 14 dni.
-
Przewodniczący dba o właściwe rozpatrzenie wniosku mając na uwadze jego zasadność i prawidłowość.
2. Realizacja wniosku o orzeczenie.
a) Wniosek wraz ze zgromadzonÄ… dokumentacjÄ… przewodniczÄ…cy zespoÅ‚u kieruje do czÅ‚onkÃłw zespoÅ‚u w celu przygotowania przez nich diagnozy, ktÃłra dla unikniÄ™cia ewentualnych sprzecznoÅ›ci jest opracowywana wspÃłlnie przez specjalistÃłw z poradni.
b) NajpÃłÅºniej na dwa dni przed posiedzeniem zespoÅ‚u pracownicy skÅ‚adajÄ… przygotowanÄ… kartÄ™ indywidualna dziecka u dyrektora poradni.
c) W karcie indywidualnej dziecka kierowanego na zespÃłÅ‚ powinny znajdować siÄ™:
Wniosek rodzicÃłw lub opiekunÃłw
Opinia z placÃłwki
Wywiad z rodzicami lub opiekunami
SzczegÃłÅ‚owe badanie i opinia pedagogiczna
SzczegÃłÅ‚owe badanie i opinia psychologiczna
SzczegÃłÅ‚owe badanie i opinia logopedyczna
Dogłębnie uzasadniona decyzja
Szerokie wskazÃłwki dotyczÄ…ce dalszego postÄ™powania z dzieckiem
Zgoda rodzicÃłw na wskazanÄ… formÄ™ ksztaÅ‚cenia specjalnego, formÄ™ pomocy.
d) PrzewodniczÄ…cy po przeanalizowaniu zgromadzonej w karcie indywidualnej dokumentacji wyznacza termin posiedzenia zespoÅ‚u, powiadamiajÄ…c o tym zarzÄ…dzeniem, zespÃłÅ‚ orzekajÄ…cy oraz odrÄ™bnym pismem wnioskodawcÄ™.
e) Wnioskodawca może wziąć udział w posiedzenie zespołu.
f) Posiedzenia zespołu orzekającego odbywają się przynajmniej raz w miesiącu, a w razie nagłej potrzeby mogą być powoływane częściej.
g) ZespÃłÅ‚ wydaje orzeczenie wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osÃłw na podstawie wynikÃłw psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych, lekarskich przeprowadzonych przez specjalistÃłw z poradni bÄ…dź spoza poradni przedstawionych w formie opinii zbiorczej. W razie rÃłwnej liczby gÅ‚osÃłw rozstrzygajÄ…cym jest gÅ‚os przewodniczÄ…cego.
h) Z posiedzenia zespoÅ‚u sporzÄ…dza siÄ™ protokÃłÅ‚, ktÃłry podpisujÄ… przewodniczÄ…cy i czÅ‚onkowie zespoÅ‚u.
i) Orzeczenie właściwe podpisane przez przewodniczącego wręcza się wnioskodawcy w trzech? egzemplarzach w terminie 14 dni od posiedzenia zespołu.
j) W przypadku nieuwzględnienia wniosku zespoły wydają orzeczenie odmowne lub uchylne w jednym egzemplarzu, argumentując odpowiednio swoją decyzję.
k) Wnioskodawca na swÃłj wniosek może otrzymać odpis orzeczenia.
l) Wydane orzeczenia są zgodne ze wzorem do rozporządzenia MENiS z dnia 29 stycznia 2003 r. i rozporządzenia MEN z dnia 12 lutego 2001 r. (załączniki do pobrania na dole strony)
3. Realizacja orzeczenia
a) osoby prowadzące sprawę danego dziecka zobowiązane są do udzielenia wsparcia rodzicom posiadającym orzeczenie w celu realizacji wskazanej w orzeczeniu formy kształcenia oraz form pracy.
b) Poradnia zapewnia dziecku pomoc psychologiczno - pedagogiczno “ logopedycznÄ… zaleconÄ… w orzeczeniu w zakresie w jakim do udzielenia tej pomocy nie jest przygotowana szkoÅ‚a lub placÃłwka.
c) Do czasu objÄ™cia dziecka formÄ… ksztaÅ‚cenia przewidzianÄ… w orzeczeniu o potrzebie ksztaÅ‚cenia specjalnego, dyrektor szkoÅ‚y lub placÃłwki do ktÃłrej uczÄ™szcza dziecko, na wniosek rodzicÃłw, prawnych opiekunÃłw zapewnia realizacje wskazaÅ„ zawartych w orzeczeniu, w szczegÃłlnoÅ›ci dotyczÄ…cych pomocy psychologiczno “ pedagogicznej.
d) Poradnia udziela rodzicom i opiekunom informacji, że na ich wniosek w związku z posiadanym orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego:
-
starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zapewnia dziecku formę kształcenia wskazaną w orzeczeniu.
-
dyrektor szkoÅ‚y lub placÃłwki do ktÃłrej uczÄ™szcza dziecko posiadajÄ…ce orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego organizuje indywidualne nauczanie
-
- dyrektor szkoÅ‚y lub placÃłwki dziecka posiadajÄ…cego orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno “ wychowawczych organizuje takie zajÄ™cia.
-
Realizacja orzeczeÅ„ winna być zgodna z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu, w szczegÃłlnoÅ›ci dotyczÄ…cych pomocy psychologiczno “ pedagogicznej.
-
Poradnia realizuje także orzeczenia o potrzebie ksztaÅ‚cenia specjalnego oraz orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania dzieci niewidomych i sÅ‚abo widzÄ…cych, dzieci niesÅ‚y-szÄ…cych i sÅ‚abo sÅ‚yszÄ…cych oraz dzieci z autyzmem wydane przez Poradnie Psychologiczno “ PedagogicznÄ… w Jeleniej GÃłrze zgodnie ze wskazaniami Kuratora OÅ›wiaty we WrocÅ‚awiu i za zgodÄ… Starostwa Powiatowego w Jeleniej GÃłrze.
4. Tryb odwoławczy i skargowy od wydanych orzeczeń.
a) Orzeczenie wÅ‚aÅ›ciwe, odmowne lub uchylne zawiera pouczenie o przysÅ‚ugujÄ…cym wnioskodawcy prawie do odwoÅ‚ania siÄ™ do Kuratora OÅ›wiaty we WrocÅ‚awiu, za poÅ›rednictwem zespoÅ‚u, ktÃłry wydaÅ‚ orzeczenie w terminie 14 dni od jego dorÄ™czenia.
b) JeÅ›li zespÃłÅ‚ uzna, że odwoÅ‚anie zasÅ‚uguje w caÅ‚oÅ›ci na uwzglÄ™dnienie, uchyla zaskarżone orzeczenie i wydaje nowe.
c) Od nowego orzeczenia przysługuje wnioskodawcy odwołanie.
d) ZespÃłÅ‚ jest zobowiÄ…zany przesÅ‚ać odwoÅ‚anie wraz z aktami sprawy Kuratorowi OÅ›wiaty we WrocÅ‚awiu w terminie 14 dni od dnia, w ktÃłrym otrzymaÅ‚ odwoÅ‚anie, jeÅ›li w tym terminie nie wydaÅ‚ nowego orzeczenia.
e) Kurator Oświaty we Wrocławiu w miarę potrzeb może zasięgnąć opinii psychologa, pedagoga lub innego specjalisty.
f) Od decyzji wydanej przez Kuratora Oświaty we Wrocławiu odwołanie nie przysługuje.
g) Do postępowania w sprawach o wydanie orzeczenia w zakresie nieregulowanym w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy postępowania administracyjnego.