Orzekanie
Poradnia na podstawie rozporzÄ…dzenia ministra edukacji narodowej z 12 lutego 2001 r. w sprawie orzekania o potrzebie ksztaÅ‚cenia specjalnego lub indywidualnego nauczania dzieci i mÅ‚odzieży oraz szczegÃłÅ‚owych zasad kierowania do ksztaÅ‚cenia specjalnego lud indywidualnego nauczania (Dz. U. nr 13, poz. 114) z pÃłÅºniejszymi zmianami wydaje orzeczenia o potrzebie:
I. indywidualnego nauczania
II. kształcenia i wychowania specjalnego
III. zajęć rewalidacyjno “ wychowawczych ( indywidualnych/grupowych)
1. Tok postępowania poradni przy wydawaniu orzeczeń.
a) Orzeczenia wydajÄ… zespoÅ‚y orzekajÄ…ce, powoÅ‚ane przez dyrektora, ktÃłry jest przewodniczÄ…cym zespoÅ‚u i kieruje jego pracÄ….
b) W skład zespołu wchodzą:
Dyrektor poradni, jako przewodniczący zespołu,
Psycholog, opracowujÄ…cy diagnozÄ™ psychologicznÄ…,
Pedagog, opracowujÄ…cy diagnozÄ™ pedagogicznÄ…,
Lekarz, opracowujÄ…cy diagnozÄ™ lekarskÄ…,
Inni specjaliści, w tym spoza poradni, jeżeli ich udział w pracach zespołu jest niezbędny
Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka
c) Pracą zespołu kieruje jego przewodniczący.
d) Orzeczenia wydawane sÄ… na pisemny wniosek rodzicÃłw lub opiekunÃłw dziecka zwanych „wnioskodawcami”
e) Wnioskodawcy składają wniosek do zespołu orzekającego.
1.WzÃłr wniosku o wydanie orzeczenia opracowany przez poradnie dostÄ™pny jest dla rodzicÃłw lub opiekunÃłw na terenie poradni, gabinetach w terenie oraz w placÃłwkach bÄ™dÄ…cych w zakresie dziaÅ‚ania poradni (zaÅ‚Ä…cznik nr 1)
2.Wnioskodawca dołącza do wniosku dokumentację uzasadniającą wniosek: wyniki obserwacji wcześniejszych badań psychologicznych, pedagogicznych , logopedy-cznych lub lekarskich jeżeli do wydania orzeczenia jest niezbędna.
3.W przypadku zÅ‚ożenia wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego wnioskodawca przedstawia zaÅ›wiadczenie wydane przez lekarza specjalistÄ™ .OkreÅ›la on czas, w ktÃłrym stan zdrowia dziecka uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczÄ™szczanie do szkoÅ‚y (nie krÃłtszy jednak niż 21 dni).
4.JeÅ›li wnioskodawca nie posiada dokumentacji wskazanej w punkcie „g” lub jest ona niepeÅ‚na niezbÄ™dne badania do wydania orzeczenia przeprowadzajÄ… czÅ‚onkowie zespoÅ‚u odpowiednio do posiadanej specjalnoÅ›ci.
5.ZespÃłÅ‚ w celu uzupeÅ‚nienia informacji o uczniu, poznania jego problemÃłw edukacyjnych i wychowawczych zasiÄ™ga opinii u nauczycieli uczÄ…cych ucznia.
6.Gdy wnioskodawca nie dostarczy odpowiedniej dokumentacji lekarskiej przewodniczÄ…cy zespoÅ‚u wzywa go do jej uzupeÅ‚nienia w terminie nie krÃłtszym niż 14 dni.
7.Przewodniczący dba o właściwe rozpatrzenie wniosku mając na uwadze jego zasadność i prawidłowość.
2. Realizacja wniosku o orzeczenie.
a) Wniosek wraz ze zgromadzonÄ… dokumentacjÄ… przewodniczÄ…cy zespoÅ‚u kieruje do czÅ‚onkÃłw zespoÅ‚u w celu przygotowania przez nich diagnozy, ktÃłra dla unikniÄ™cia ewentualnych sprzecznoÅ›ci jest opracowywana wspÃłlnie przez specjalistÃłw z poradni.
b) NajpÃłÅºniej na dwa dni przed posiedzeniem zespoÅ‚u pracownicy skÅ‚adajÄ… przygotowanÄ… kartÄ™ indywidualna dziecka u dyrektora poradni.
c) W karcie indywidualnej dziecka kierowanego na zespÃłÅ‚ powinny znajdować siÄ™:
Wniosek rodzicÃłw lub opiekunÃłw
Opinia z placÃłwki
Wywiad z rodzicami lub opiekunami
SzczegÃłÅ‚owe badanie i opinia pedagogiczna
SzczegÃłÅ‚owe badanie i opinia psychologiczna
SzczegÃłÅ‚owe badanie i opinia logopedyczna
Dogłębnie uzasadniona decyzja
Szerokie wskazÃłwki dotyczÄ…ce dalszego postÄ™powania z dzieckiem
Zgoda rodzicÃłw na wskazanÄ… formÄ™ ksztaÅ‚cenia specjalnego, formÄ™ pomocy.
d) PrzewodniczÄ…cy po przeanalizowaniu zgromadzonej w karcie indywidualnej dokumentacji wyznacza termin posiedzenia zespoÅ‚u, powiadamiajÄ…c o tym zarzÄ…dzeniem, zespÃłÅ‚ orzekajÄ…cy oraz odrÄ™bnym pismem wnioskodawcÄ™.
e) Wnioskodawca może wziąć udział w posiedzenie zespołu.
f) Posiedzenia zespołu orzekającego odbywają się przynajmniej raz w miesiącu, a w razie nagłej potrzeby mogą być powoływane częściej.
g) ZespÃłÅ‚ wydaje orzeczenie wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osÃłw na podstawie wynikÃłw psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych, lekarskich przeprowadzonych przez specjalistÃłw z poradni bÄ…dź spoza poradni przedstawionych w formie opinii zbiorczej. W razie rÃłwnej liczby gÅ‚osÃłw rozstrzygajÄ…cym jest gÅ‚os przewodniczÄ…cego.
h) Z posiedzenia zespoÅ‚u sporzÄ…dza siÄ™ protokÃłÅ‚, ktÃłry podpisujÄ… przewodniczÄ…cy i czÅ‚onkowie zespoÅ‚u.
i) Orzeczenie właściwe podpisane przez przewodniczącego wręcza się wnioskodawcy w trzech? egzemplarzach w terminie 14 dni od posiedzenia zespołu.
j) W przypadku nieuwzględnienia wniosku zespoły wydają orzeczenie odmowne lub uchylne w jednym egzemplarzu, argumentując odpowiednio swoją decyzję.
k) Wnioskodawca na swÃłj wniosek może otrzymać odpis orzeczenia.
l) Wydane orzeczenia są zgodne ze wzorem do rozporządzenia MENiS z dnia 29 stycznia 2003 r. i rozporządzenia MEN z dnia 12 lutego 2001 r. (załączniki do pobrania na dole strony)
3. Realizacja orzeczenia
a) osoby prowadzące sprawę danego dziecka zobowiązane są do udzielenia wsparcia rodzicom posiadającym orzeczenie w celu realizacji wskazanej w orzeczeniu formy kształcenia oraz form pracy.
b) Poradnia zapewnia dziecku pomoc psychologiczno - pedagogiczno “ logopedycznÄ… zaleconÄ… w orzeczeniu w zakresie w jakim do udzielenia tej pomocy nie jest przygotowana szkoÅ‚a lub placÃłwka.
c) Do czasu objÄ™cia dziecka formÄ… ksztaÅ‚cenia przewidzianÄ… w orzeczeniu o potrzebie ksztaÅ‚cenia specjalnego, dyrektor szkoÅ‚y lub placÃłwki do ktÃłrej uczÄ™szcza dziecko, na wniosek rodzicÃłw, prawnych opiekunÃłw zapewnia realizacje wskazaÅ„ zawartych w orzeczeniu, w szczegÃłlnoÅ›ci dotyczÄ…cych pomocy psychologiczno “ pedagogicznej.
d) Poradnia udziela rodzicom i opiekunom informacji, że na ich wniosek w związku z posiadanym orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego:
-
starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zapewnia dziecku formę kształcenia wskazaną w orzeczeniu.
-
dyrektor szkoÅ‚y lub placÃłwki do ktÃłrej uczÄ™szcza dziecko posiadajÄ…ce orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego organizuje indywidualne nauczanie
-
- dyrektor szkoÅ‚y lub placÃłwki dziecka posiadajÄ…cego orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno “ wychowawczych organizuje takie zajÄ™cia.
e) Realizacja orzeczeÅ„ winna być zgodna z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu, w szczegÃłlnoÅ›ci dotyczÄ…cych pomocy psychologiczno “ pedagogicznej.
f) Poradnia realizuje także orzeczenia o potrzebie ksztaÅ‚cenia specjalnego oraz orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania dzieci niewidomych i sÅ‚abo widzÄ…cych, dzieci niesÅ‚y-szÄ…cych i sÅ‚abo sÅ‚yszÄ…cych oraz dzieci z autyzmem wydane przez Poradnie Psychologiczno “ PedagogicznÄ… w Jeleniej GÃłrze zgodnie ze wskazaniami Kuratora OÅ›wiaty we WrocÅ‚awiu i za zgodÄ… Starostwa Powiatowego w Jeleniej GÃłrze.
4. Tryb odwoławczy i skargowy od wydanych orzeczeń.
a) Orzeczenie wÅ‚aÅ›ciwe, odmowne lub uchylne zawiera pouczenie o przysÅ‚ugujÄ…cym wnioskodawcy prawie do odwoÅ‚ania siÄ™ do Kuratora OÅ›wiaty we WrocÅ‚awiu, za poÅ›rednictwem zespoÅ‚u, ktÃłry wydaÅ‚ orzeczenie w terminie 14 dni od jego dorÄ™czenia.
b) JeÅ›li zespÃłÅ‚ uzna, że odwoÅ‚anie zasÅ‚uguje w caÅ‚oÅ›ci na uwzglÄ™dnienie, uchyla zaskarżone orzeczenie i wydaje nowe.
c) Od nowego orzeczenia przysługuje wnioskodawcy odwołanie.
d) ZespÃłÅ‚ jest zobowiÄ…zany przesÅ‚ać odwoÅ‚anie wraz z aktami sprawy Kuratorowi OÅ›wiaty we WrocÅ‚awiu w terminie 14 dni od dnia, w ktÃłrym otrzymaÅ‚ odwoÅ‚anie, jeÅ›li w tym terminie nie wydaÅ‚ nowego orzeczenia.
e) Kurator Oświaty we Wrocławiu w miarę potrzeb może zasięgnąć opinii psychologa, pedagoga lub innego specjalisty.
f) Od decyzji wydanej przez Kuratora Oświaty we Wrocławiu odwołanie nie przysługuje.
g) Do postępowania w sprawach o wydanie orzeczenia w zakresie nieregulowanym w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy postępowania administracyjnego.