Załącznik nr 1 do Uchwały Nr 132/493/13
Zarządu Powiatu Jeleniogórskiego z dnia 21 października 2013 r.
OGŁOSZENIE ZBIORCZYCH WYNIKÓW KONSULTACJI
Zarząd Powiatu Jeleniogórskiego uchwałą Nr 124/470/13 z dnia 9 września 2013 roku ustalił treść projektu Programu i form współpracy Powiatu Jeleniogórskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w 2014 roku i przedstawił do konsultacji.
Konsultacje trwały od dnia 9 września do 7 października 2013 roku, w trybie określonym w § 2 ust. 1 pkt 1 uchwały Nr XLVI/268/10 Rady Powiatu Jeleniogórskiego
z dnia 30 czerwca 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. Urz. Woj. Doln. Nr 134, poz. 2069).
Projekt Programu opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej w dniu 9 września 2013 r.
Organizacjom umożliwiono wyrażanie opinii lub złożenia uwag w sprawie będącej przedmiotem konsultacji poprzez kartę konsultacyjną, która została wysłana do 221 organizacji nadzorowanych wraz z zaproszeniem do wzięcia udziału w konsultacjach. Nadto, opublikowano kartę konsultacyjną w Biuletynie Informacji Publicznej z możliwością automatycznej wysyłki po jej wypełnieniu. .
W wyznaczonym terminie do przeprowadzenia konsultacji przedstawiciele organizacji pozarządowych wypełnili elektronicznie jedną kartę konsultacyjną a pocztą tradycyjną nadesłano 2 stanowiska do projektu Programu. W sumie 3 organizacje skorzystały z zaproszenia do konsultacji, z których 1 nie wniosła uwag i zastrzeżeń do projektu, aprobując jego treść i formę.
Propozycje i wątpliwości organizacji pozarządowych poniżej przedstawiono czcionką pogrubioną, a kursywą stanowisko Zarządu Powiatu, w tych kwestiach.
- uszczegółowić § 2 pkt 1 projektu Programu „ w zakresie jakich problemów” dotyczyłaby współpraca Powiatu Jeleniogórskiego.
W projekcie Programu wyjaśniliśmy co rozumiemy pod pojęciem pomocniczości, tj. „prawa podmiotów Programu do samodzielnego definiowania i rozwiązywania problemów”, dla których rozwiązania powołano stowarzyszenie, związanych z działalnością organizacji. Natomiast współpraca Powiatu dotyczyłaby tylko sfery zadań publicznych, które wymienia art.4 ust.1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz.1536 z późn. zm.) i tylko w tej sferze urzeczywistniałaby się pomocniczość organizacji pozarządowych w rozwiązywaniu problemów. Sfera zadań/problemów wykraczająca poza zakres ustawowy, o którym wyżej jest wyłączną domeną organizacji i w tym względzie organizacje pozarządowe mają prawo samodzielnie definiować i rozwiązywać problemy, które ich zdaniem tego wymagają.
- określając zasadę efektywności, stwierdza się, że: „Powiat przy zlecaniu zadań publicznych podmiotom Programu dokonuje wyboru najefektywniejszego sposobu wykorzystania środków publicznych (...)” Czy wprowadzono jasne i wyraźnie zdefiniowane reguły oraz standardy oceny efektywności działania podmiotów Programu? Czy w sposób przejrzysty określono szczegółowe kryteria oceny wniosków, tak by wykluczyć jakąkolwiek możliwość uznaniowego i dowolnego traktowania organizacji?
Tak, w ogłoszeniu o konkursie na realizację zadania publicznego jest informacja o trybie i kryteriach stosowanych przy wyborze ofert. Jest to wymóg ustawowy, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 6 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie Dzięki zastosowaniu kryteriów oceny można dokonać wyboru najefektywniejszego sposobu wykorzystania środków publicznych na realizację zadania przez organizację pozarządową.
- rozważenie tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych i przedstawicieli właściwych organów administracji publicznej.
Działa Powiatowa Rada Zatrudnienia, która jest organem opiniodawczo – doradczym Starosty Jeleniogórskiego w zakresie polityki rynku pracy. Starosta powołuje do rady zatrudnienia osoby spośród działających na terenie powiatu terenowych struktur każdej reprezentatywnej organizacji związkowej, każdej reprezentatywnej organizacji pracodawców oraz społeczno – zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych, a także organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyka rynku pracy.
Funkcjonuje również Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych, która jest organem opiniodawczo-doradczym, utworzonym przy Staroście Jeleniogórskim.
Do zakresu zadań Rady należy: podejmowanie działań zmierzających do integracji zawodowej i społecznej oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych, opiniowanie projektów: powiatowych programów działania na rzecz osób niepełnosprawnych oraz uchwał, przyjmowanych przez Radę Powiatu Jeleniogórskiego, ocena realizacji ww. programów i uchwał pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Rada składa się z osób, powoływanych przez Starostę Jeleniogórskiego spośród przedstawicieli działających na terenie powiatu jeleniogórskiego organizacji pozarządowych, fundacji oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Zamierzając powołać komisję konkursową do oceny ofert na realizację zadań publicznych przez organizację pozarządową kierowane jest zaproszenie o zgłaszanie przedstawicieli do komisji konkursowych. Niestety, organizacje nie korzystają z tego uprawnienia. Zatem, próba tworzenia nowych zespołów opiniodawczo – doradczych może spotkać się z podobnym odzewem z ich strony.
- brak wśród priorytetowych zadań publicznych ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, a także wsparcia dla seniorów
Brak wystarczającej ilości środków finansowych nie pozwolił na dalsze deklarowanie w Programie priorytetu dla wspierania lub powierzania organizacjom pozarządowym działającym w sferze pożytku publicznego tego zadania. Co nie oznacza, że to zdanie zostanie zaniechane, straciło tylko priorytet. Wymienione zadania w rozdziale V projektu Programu są zadaniami priorytetowymi. Nie wyklucza to wsparcia innych zadań, nie wymienionych w projekcie. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jeleniej Górze udziela wsparcia organizacjom pozarządowym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- pomija się kwestię ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert, udostępnienia informacji na temat składu komisji konkursowych
Zarówno ogłoszenie o konkursie, jak i jego wynik jest publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej . Komisje konkursowe są powoływane uchwałami Zarządu Powiatu, a te są publikowane w ww. Biuletynie, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 lit. a tiret pierwszy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.).
- rozważenie uzupełnienia Programu o informację o możności uczestnictwa w komisji konkursowej osób posiadających specjalistyczną wiedzę w dziedzinie obejmującej zakres zadań publicznych, których konkurs dotyczy
W Programie pominięto kwestie unormowane ustawowo bowiem powtarzanie tekstu z ustawy w akcie niższego rzędu jest niezgodne z techniką legislacyjną (§ 137 w związku z § 143 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej"/ Dz. U. Nr 100, poz. 908/) i stanowi podstawę do stwierdzenia nieważności aktu, w tej części, przez organ nadzoru prawnego (wojewodę).
== : ==
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konsultacjach, tj.:
- Stowarzyszeniu SENIOR 60 w Szklarskiej Porębie,
- Stowarzyszeniu ,,NASZ SIEDLĘCIN” w Siedlęcinie,
- Polsko-Niemieckiemu Stowarzyszeniu Promocji na Rzecz Odbudowy i Utrzymania Historycznych Wartości Zabytków Kultury i Tradycji Śląska – Bobrów 9A .
Kolejność wymienienia ww. organizacji wynika z daty wpływu ich stanowisk.
Zarząd Powiatu Jeleniogórskiego
=======================================================================================
KARTA KONSULTACYJNA
PRZEDMIOT KONSULTACJI - projekt Programu i form współpracy Powiatu Jeleniogórskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w 2014 roku.
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE I INNE PODMIOTY OBJĘTE KONSULTACJAMI - wszystkie organizacje działające na terenie Powiatu Jeleniogórskiego
DATĘ ROZPOCZĘCIA/ZAKOŃCZENIA KONSULTACJI - 9.IX/7.X.2013
ODPOWIEDZIALNY ZA PRZEPROWADZENIE KONSULTACJI - Sekretarz Powiatu,
tel. 756473124; e-mail: iwuc@starostwo.jgora.pl